Potop - Dzieje Andrzeja Kmicica

site
Czy zycie musi byc tak beznadziejne????

Temat: [RS] Potop (1974)
[RS] Potop (1974)
  Potop (1974)

DVDRip Avi

http://img22.imagevenue.com/loc898/t..._122_898lo.jpg

Informacje
Reżyseria: Jerzy Hoffman
Scenariusz: Wojciech Żukrowski , Adam Kersten
Premiera: 1974-09-02 (Polska)
Gatunek: Historyczny / Kostiumowy / Przygodowy / Wojenny
Kraj produkcji: Polska / ZSRR
Od lat: 15
Czas trwania: 316 minut

Opis filmu
Najpopularniejsza część Sienkiewiczowskiej Trylogii. Dzieje miłości Andrzeja Kmicica, chorążego orszańskiego i Oleńki Billewiczówny, rzucone na barwne tło historyczne najazdu szwedzkiego na Polskę w latach 1655-1660. Kmicic, początkowo opowiadający się po stronie kolaborujących z najeźdźcą Radziwiłłów, uświadamia sobie, że postępuje jak zdrajca narodu. Postanawia zrehabilitować się - porywa Bogusława Radziwiłła, co kładzie kres jego bujnej haniebnej biografii. Pod przybranym nazwiskiem, Babinicz, z poświeceniem służy ojczyźnie, wsławiając się brawurowymi akcjami podczas obrony klasztoru na Jasnej Górze. Z nieodpowiedzialnego watażki staje się bohaterem narodowym. Jego męstwo i oddanie sprawie ojczyzny zostaje nagrodzone - Kmicic poślubia ukochaną Oleńkę.

Kod: Link został usunięty z powodu naruszenia regulaminu forum. No pass
Źródło: forum.wiaderko.com/showthread.php?t=70474Temat: Potop (1974)
Potop (1974)
  POTOP
POTOP | filmweb.pl

Opis:
produkcja: Polska , ZSRR
gatunek: Historyczny, Kostiumowy
data premiery: 1974-09-02 (Polska) , 1974-09-02 (Świat)

reżyseria Jerzy Hoffman
scenariusz Jerzy Hoffman , Adam Kersten
zdjęcia Jerzy Wójcik
muzyka Kazimierz Serocki
czas trwania: 315

Lata 1656-1660, okres najazdu szwedzkiego na Polskę. Zaręczony z Oleńką Billewiczówną chorąży orszański Andrzej Kmicic opowiada się początkowo po stronie kolaborującego ze Szwedami potężnego rodu magnackiego Radziwiłłów. Uznany przez szlachtę i narzeczoną za zdrajcę, zaczyna poniewczasie rozumieć, że Radziwiłłom chodzi nie o dobro ojczyzny, ale o własne interesy. Aby odkupić winy porywa księcia Bogusława Radziwiłła, by zawieźć zdrajcę przed oblicze króla Jana Kazimierza,ale ten ciężko rani Kmicica i ucieka. Doszedłszy do zdrowia Andrzej Kmicic stara się zwrócić honor swojemu nazwisku broniąc oblężonej Jasnej Góry.

Dzieje miłości Andrzeja Kmicica, chorążego orszańskiego i Oleńki Billewiczówny, rzucone na barwne tło historyczne najazdu szwedzkiego na Poskę w latach 1655-1660. Kmicic, początkowo opowiadający się po stronie kolaborujących z najeźdźcą Radziwiłłów, uświadamia sobie, że postępuje jak zdrajca narodu. Postanawia zrehabilitować się - porywa Bogusława Radziwiłła, co kładzie kres jego bujnej lecz haniebnej biografii.
Pod przybranym nazwiskiem Babinicza z poświęceniem służy ojczyźnie, wsławiając się brawurowymi akcjami podczas obrony klasztoru na Jasnej Górze. Z nieodpowiedzialnego watażki staje się bohaterem narodowym.
Download:
Możesz odpowiedzieć w temacie lub kliknąć "Say THX", żeby zobaczyć ukrytą zawartośćŹródło: fuzja.com/forum/showthread.php?t=7325


Temat: RADIO ''NARÓD Z PARTIĄ"
OG:

Potop” Poręby, filmowym, polskim hitem wszechczasów
Tłumy walą na historię miłości Kmicica/Barabasza i Oleńki, ze złym Szwedem w tle. Przez 1-szy tydzień odgrywania filmu, już co trzeci Polak obejrzał film, sfinansowany z funduszy własnych PZPR i Min. Kultury, którym reżyser- Poręba dziękuje w każdym wywiadzie. Niektórzy widzowie widzieli film już kilkukrotnie. Rodzące się dzieci dostają imiona Andrzej i Aleksandra (niewiele mniej: Albin), a każdy młodzieniec pragnie „pokazać Szwedowi, gdzie jego miejsce”.
Wszyscy dobrze znamy tę historię z Sienkiewicza. Rozbójnik i zabijaka, chorąży orszański Andrzej Kmicic, zdradza kraj dla Szwedów, służąc u jurgieltnika Radziwiłła. Potem jednak przechodzi nawrócenie. Ratuje Jana Kazimierza, a następnie całą Polskę, zadając łupnia Szwedowi. Nie dziwi więc ten, spowodowany filmem, wzrost ochotniczego poboru do wojska...
Filmując oblężenie Częstochowy opieraliśmy się na wspomnieniach uczestników oblężenia Poznania. Płk. Kukliński wystylizowany został na Z. Tapczyńskiego, zaś wśród zdradzieckiego otoczenia Radziwiłła, łatwo dostrzec twarze aktorów bliźniaczo podobnych do Moskwy, Cyrana i reszty ferajny...
Andrzej Łapicki: odtwórca złego Radziwiłła, przyznaje, że przed odegraniem swej roli rozmawiał z ludźmi, którzy znają Warczewskiego (z radziwiłłowskich Kiejdan i Birż/ów, niedaleko na Łotwę...).
„Warczewski, to współczesny Radziwiłł. Nie mam wątpliwości. Postać nikczemnego zdrajcy. Analogie są aż nazbyt oczywiste. Widać geniusz Sienkiewicza.”- mówi nam aktor.
I to właśnie te jawne odwołania do sytuacji współczesnej, w ogromnej mierze decydują o wartości, a co za tym idzie: sukcesie filmu. Dzieje Kmicica i Oleńka dla wszystkich nas nie są żadnym abstraktem, a szwedzkie zagrożenie, nie jest już zakurzoną książkową fikcją. To wszystko nas dotyka i dotyczy. Także młodych chłopców, którzy już po nocach spotykają się i snują marzenia o „zemście za potopy”... Pamiętajmy, że kilka lat temu przeżyliśmy drugi potop szwedzki. Odparliśmy wroga, ale potęga jego jest niezłamana nadal... Jednak nie tylko Polska tak uważa...
„Nie ukrywam, że chciałem tym filmem skłonić ludzi do refleksji nad obecną sytuacją Polski. W XVII wieku było podobnie, a sprzedajni arystokraci doprowadzili kraj do upadku wiek później.”- przyznaje reżyser. „Wyciągnijmy z tego konsekwencje”- dodaje.
„W chwili obecnej, przy ogromnej pomocy PZPR pracuję nad ekranizacją „Krzyżaków””- zdradza nam reżyser, który nie poprzestaje na 1-szym sukcesie. Pamiętając o tych wszystkich Danonekburgach i innych feudalnych mordercach, ten film również może odnieść ogromny sukces. Orlitz jako Jungingen? Reinhardt jako Jagiełło? Czemu nie?
Skoro Częstochowę w XVII, jak i Poznań w XX w., oblegał szwedzki Gustaw...

Źródło: antemurale.jun.pl/viewtopic.php?t=972All right reserved.
©